Standing Committees

Bargaining (Unit 1)

Oliver Barich, Grievance Rep,  416.736.5326
Osgoode Professional Development, Dundas

Sonny Day, ext.33495
YusApuY Office, 190 Albany Rd. 2nd Floor

Scarlett Farquhar, Chair, ext. 88555
Glendon Athletic Club, Proctor House

Jennifer Ferdinands, ext 44633
Faculty of Environmental & Urban Change, HNES

Wanda Hollingshead, ext.44528
YusApuY Office, 190 Albany Rd. 2nd Floor

Lorraine Mar, Vice-Chair, ext. 77799
Faculty of Liberal Arts and Professional Studies, Ross

Bargaining (Unit 2)

Daniel Boos, (Unit 2 Member)

Sonny Day, ext.33495
YusApuY Office, 190 Albany Rd. 2nd Floor

Scarlett Farquhar, ext. 88555
Glendon Athletic Club, Proctor House

Wanda Hollingshead, ext.44528
YusApuY Office, 190 Albany Rd. 2nd Floor

Burak Reisyan, (Unit 2 Member)

Communications Committee

Mickel Allen, Chair ext. 22502
Dept of Electrical Engineering & Computer Science, Lassonde

Kali Banner, Vice-Chair 437.231.5864
Development, West Office

Daniel Boos, (Unit 2 Member)

Rosa Berdejo-Williams, ext 22414
Dept. of Psychology, Behavioural Science

Constitution and Policy Committee

Jason Chue, Vice-Chair, ext 44117
Systems Management Services, UIT, Steacie

Jennifer Ferdinands, Chair, ext 44633
Faculty of Environmental & Urban Change, HNES

Linda Slater, ext 22733
Network Services, UIT, Steacie

Raquel Torres, ext 20210
Business Intelligence & Planning, West Office Bldg.

Equity Committee

Sonny Day, ext 33495
YusApuY Office, 190 Albany Road, 2nd Floor

Judy Matadial,  ext. 55181
Branch Access Services, Scott Library

Lorraine Mar, ext. 77799
Faculty of Liberal Arts and Professional Studies, Ross

Zeripha Moses, Chair, ext. 20324
Lassonde School of Engineering, Bergeron

Raquel Torres, Vice-Chair, ext.44235
School of Continuing Studies, Atkinson

Linda Slater, ext 22733
Network Services, UIT, Steacie

Grievance Committee

Oliver Barich, Bargaining Rep,  416.736.5326
Osgoode Professional Development, Dundas

Sandra Bell, ext.33412
YusApuY Office, 190 Albany Rd. 2nd Floor

Zeripha Moses, Alternate, ext. 20324
Lassonde School of Engineering, Bergeron

Tammy Paglia, ext 70588
Admissions, Bennett

Carolin Potter, Alternate, ext 77203
School of Nursing, Health, HNES Building

Anne Ralph, Vice-Chair, ext.22460
Geography, LA&PS, ROSS

Elspeth Staniland, Chair, ext. 44620
Continuing Professional Education, Atkinson

Health and Safety Representatives

Maria Helena Amaral,  ext.55218
Office of the Executive Officer Osgoode Hall Law School, Osgoode

Ajantha Ariaratnam,  ext.44457
Office of the Registrar, Bennett

Ha B. Au, ext. 31320
Department of Chemistry, Life Sciences

Kali Banner, 437.231.5864
Development, West Office

Leah Benincasa, 416.736.5240
Osgoode Professional Development, Dundas St.

Aileen Chan,  ext.22768
York University English Language Institute, Founders College

Lillian Chan,  ext.33166
Athletics & Recreation, York Lions Stadium

Kelly Chen,  ext.77329
York International, York Lanes

Christina Cicko, 437.247.8467
Dept. of Theatre, Centre for Film & Theatre

Shelby Crawford, 437.736-2100
Office of the University Registrar, Bennett Centre

Brian Curran, ext.33345
Bookstore, York Lanes

Nadia Dar, ext.22358
Development, West Office

Sonny Day, ext.33495
YusApuY Office, 190 Albany Rd. 2nd Floor

Melissa Falotico, ext.60545
School of Gender, Sexuality and Women’s Studies, LA&PS

Scarlett Farquhar, ext.88555
Glendon Athletic Club, Proctor House

Jenn Ferdinands, ext.44633
Recruitment, BCSS

Alexandra Fikre, ext. 55240
Osgoode Professional Development, Dundas Street West

Paula Gowdie Rose,  ext.44150
Operations Management & Information Systems, SSB

Walter Griffatong, ext.22791
Library Digital Systems, Nadal

Sanar Hadjiahmady, ext.44491
Health and Safety and Employee Well-Being, Kinsmen

Clara Halpern, ext.44021
Art Gallery of York University, Accolade East

Wanda Hollingshead, ext.44528
YusApuY Office, 190 Albany Rd. 2nd Floor

Delwar Hossain, ext.44656
Dept. of Chemistry, Life Science Bldg.

Imraan Khan, ext.44665
Centre for Career Design, Seymour Schulich

Jessica Lamoglie De Nardo, ext.40022
Marketing & Communications, School of Continuing Studies

Ellis Lau, ext.22585
School of Information Technology, Victor Phillip Dahdaleh

Jennifer Lewis, 40590
Housing Administration, Assiniboine

Krista Jensen, ext.88847
Innovation York, Kaneff Tower

Lorraine Mar, ext. 77799
Faculty of Liberal Arts and Professional Studies, Ross

Gabrielle Anne Martin, ext.66402
Law Library, Osgoode Hall Law School

Judy Matadial,  ext. 55181
Branch Access Services, Scott Library

Gordon Mitchell, ext.33686
Printing Services, Central Square

Kimberly Moore, 437.288.3795
Health, Safety & Infrastructure, LA&PS,

Mary O’Brien, ext.77250
Energy Management, Central Utilities

Lucilla Peter, ext. 30315
Work Control Centre, Rideau

Nicholos Punsammy, ext.66272
Dept. Social Science, Ross

Rebecca Seward-Langdone,
Tuman Institute, York Lanes

Justin Staffiere, ext.20120
Athletics & Recreation, Tait Mckenzie

Krystina Strickler, Vice-Chair, ext.22655
Biology, Faculty of Science, Lumbers

Md Amnul Haque Talukder
Dept. of Electrical Engineering & Computer Science, Bergeron

Connie Tomaso-Romano, ext.33621
Development, West Office

George Ververidis, Chair, ext.33621
Schulich Executive Education Centre, Schulich

Joel Wengle ext. 55373
Dept of Visual Art & Art History, Goldfarb Centre

Victor Wolters,  ext.55254
Performance Facilities, Accolade East

Seara Yoshida  ext.22856
Student Services, Pond Road

Brian Zaffino,  ext.22265
Stores, Property Management, Physical Resources Building

 

Job Evaluation Committee

Sandra Bell, ext.33412
YusApuY Office, 190 Albany Rd. 2nd Floor

Laura McColl, ext.22726
Office of the dean, Health, HNES

Sonny Day, ext.33495
YusApuY Office, 190 Albany Rd. 2nd Floor

Andrea DiFlorio-Sgro, ext.20353
Design, Graduate Studies, Victor Phillip Dahdaleh Building

Scarlett Farquhar,  ext.88555
Glendon Athletic Club, Proctor House

Michele Francis, ext.33935
Law Library, Osgoode Hall Law School, Ignat Kaneff Building

Paula Gowdie Rose, ext.44150
Operations Management & Information Systems, SSB

Wanda Hollingshead, ext.44528
YusApuY Office, 190 Albany Rd. 2nd Floor

Jeniffer Hosein, ext.20202
Degree Audit & Special Programs, BCSS

Betty Irving, ext.20074
Scott Access Services, Scott Library

Alireza Kharazmi, ext.22696
Client Technical Services, UIT, Steacie

Charmaine Mohamed, (Chair), ext.20690
Student Engagement, Ross

Tammy Paglia, ext. 70588
Assessment & Document Processing, Admissions, BCSS

Veronica Pinnock, ext. 44134
Accessibility Services, Scott Library

Carolin Potter, ext. 77203
School of Nursing, HNES

Anne Ralph, ext.22460
Geography, LA&PS, Ross

Mary Santoli, ext. 20625
Financial Aid, SFS, BCSS

Diana Sargla, ext.20487
Dept of Equity Studies, Atkinson

Elspeth Staniland, ext.44620
Continuing Studies, Atkinson College

Rameila Williams, ext.33619
Office of the Associate Dean, Ross

Maria Won,  ext.33012
Faculty of Environmental and Urban Change, HNES

Min-A Yoon, 647-654-6633
Academic and Student Financial Services, Glendon

Nominations Committee

Jennifer Chweiri,  ext. 44937
Student Recruitment, Admissions & Applicant Relations, York Hall

Tammy Paglia, Vice-Chair, ext. 70588
Assessment and Document Processing, BCSS

Raquel Torres, Chair, ext. 44235
School of Continuing Studies, Atkinson College